Kontakta oss

Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig så fort vi kan för offert, elrådgivning eller övriga frågor.

Aktuella elpriser
Medelspotpris (SE3): 28.66 öre/kWh
Spotpris just nu: 38 öre/kWh
Medelspotpris (1/08-17/08 (SE3): 28.66 öre/kWh
Spotpris just nu: 38 öre/kWh
Lägst idag: 0 öre/kWh
Högst idag: 82 öre/kWh

Verksamhet i tre städer men en och samma leverantör av el

Care of Kitchen, Stockholm respektive Syd, är ny som företagskund hos Billinge Energi.
Bolaget är mest troligt mer kända genom varumärket de jobbar med inom köksinredning.
– Marbodal är det starkaste varumärket i Sverige, säger Otto Mellander Öhrnell och André af Klinteberg som äger och driver verksamhet såväl i Stockholm som Jönköping och Tidaholm.

ägare för marbodal kök

Otto och André startade sin verksamhet 2023 och därefter har det rullat på i god takt och gott resultat.

– Det har gått väldigt bra, försäljning utvecklas stadigt och totalt är vi nu nio anställda.

Vi behöver dessutom rekrytera ytterligare medarbetare i Stockholm respektive Jönköping, berättar duon som driver verksamhet på tre orter.

– Vi har köksutställningar dels på Birger Jarslgatan i Stockholm, dels på Marbodal Center i Tidaholm och i höst öppnar vi även utställningen i Jönköping.

 

Utställningar är avgörande

Köksutställningar är en viktig del i arbete med försäljning såväl till privatpersoner som till företagsprojekt.lantligt kök marbodal
De ger kunderna god möjlighet att utforska det breda sortimentet och verkligen få en bild och upplevelse av färger, material, tillbehör och stilar som passar för hemmet eller en anpassning i befintliga verksamhetslokaler.

– Vår försäljning handlar väldigt lite om uppsökande arbete. Det är många som känner till Marbodal och vet att det är kvalitet, vilket gör att både privatpersoner och arkitekter söker upp oss för att hitta bra lösningar för sina kök, förklara André af Klinteberg och fortsätter:

– Våra köksdesigners hjälper kunden hela vägen från inspiration till ett färdigt kök, även om vi inte tar ansvar för montering och att bygga köken. Men där har vi kontakter med certifierade montörer som är utbildade på vårt sortiment. Det innebär att kund alltid kan vara trygg i köket kommer att monteras på rätt sätt.

Bra bemötande och lokal förankring
Genom Care of Kitchens tillväxtresa och etablering i Tidaholm fick Gustav Löfving på Billinge Energi upp ögonen för företaget. Och valde att ta kontakt för att erbjuda elavtal med en lokal, trygg aktör.
– För mig handlar försäljning inte om att stressa fram avslut. Det viktigaste är att förstå behoven, vara en partner och föreslå de rätta och mest effektiva avtalen. Det hjälper till att bygga långsiktigt förtroende. Jag brinner för att vara närvarande, lokal, och faktiskt göra skillnad för människor och företag jag lär känna på riktigt, säger Löfving.

Otto Mellander Öhrnell är mycket nöjd med processen från kontakt till avtal.

– Vi har fått ett personligt bemötande som varit mycket bra. Det känns också bra att Billinge har lokal förankring och jobbar för hållbarhet.

Leverans på olika orter funkar fint
Att bolaget driver verksamhet på tre olika platser, varav två inte är i Skaraborg, är inget bekymmer för elleverans.

– Det är långt ifrån alla som vet att vi kan leverera el även utanför Skaraborg, men det kan vi! Det är bra såväl för företag att fundera kring för att ha en och samma leverantör. Det gäller även privatpersoner. Det kan exempelvis vara så att du har el från oss till ditt vardagliga boende i Skövde eller Skara. Då kan det vara en god idé att även teckna avtal med oss om el till din sommarstuga, slutar Gustav Löfving.